>

Презентація монографії Аріфа Джаміль огли Гулієва «Отец Нации»

«Жизненный путь Гейдара Алиева – это путь развития Азербайджана.
В истории есть такие личности, жизнь и деятельность которых определяет судьбу целого народа. Таким был Гейдар Алиев.»

Аріф Гулієв

18 квітня 2023 р. у Державній установі «Інститут всесвітньої історії НАН України» відбулась презентація монографії Заслуженого працівника освіти України, доктора юридичних наук, професора Аріфа Джаміль огли Гулієва «Отец Нации». У книзі ґрунтовно висвітлено життя та діяльність третього за рахунком, але першого у серцях азербайджанців, Президента Азербайджану Гейдара Алієва (1993-2003 рр.). Досить символічно, що вихід та презентація монографії відбулась напередодні відзначення 100-чя з дня народження Гейдара Алієва. Щодо цієї визначної дати, згідно з пунктом 23, статті 109 Конституції Азербайджану Президентом Азербайджанської Республіки 2023 рік оголошено – «Роком Гейдара Алієва».

Презентація книги Аріфа Гулієва проходила в залі засідань Державної установи «Інститут всесвітньої історії НАН України» і привернула увагу широкого кола науковців та зацікавлених осіб, що підкреслює актуальність та важливість даної монографії. Серед присутніх на заході були політики та дипломати, науковці, представники азербайджанської діаспори, громадського сектору, освітяни. Через Zoom-зв’язок до презентації приєднались: Надзвичайна і Повноважна Посол Азербайджанської Республіки в Україні Ельміра Ахундова, керівник Бакинської міської бібліотеки Лятіфа Мамедова, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри ЮНЕСКО Бакинського державного університету Амір Алієв, доктор юридичних наук, професор Академії державного управління при Президенті Азербайджану, Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджану Намік Алієв, директор лабораторії ґрунтознавства та агрохімії НАН Азербайджану Закір Алієв та багато інших небайдужих до даної теми з різних країн, які високо оцінили монографію Аріфа Гулієва.

Модерував захід Заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент Національної академії наук України, доктор історичних наук, професор, директор Державної установи «Інститут всесвітньої історії НАН України» Кудряченко Андрій Іванович, який написав передмову до презентованої книги. У вступному слові член-кореспондент НАН України Кудряченко Андрій Іванович відзначив вагоме значення монографії Аріфа Гулієва для популяризації постаті президента Гейдара Алієва в Україні та за її межами; наголосив на ключовому значені президента Г. Алієва у розбудові дружніх відносин між Азербайджаном та Україною. Як підкреслив А.І. Кудряченко, Гейдар Алієв – це видатний державний та політичний діяч сучасної епохи, який фактично запобіг дезінтеграції своєї країни та став архітектором сучасної світської держави Азербайджан.

Автор монографії професор Аріф Гулієв під час свого виступу резюмував свій особистий досвід роботи з Гейдаром Алієвом на дипломатичній службі. Розкрив роль та місце Гейдара Алієва у непростому становленні державності в Азербайджані, його особисті лідерські якості та значення для азербайджанського народу. Автор книги наголосив, що Гейдар Алієв пройшов важкий шлях незалежності та становлення Азербайджану разом, пліч-о-пліч, зі своїм народом, виявивши у складний період небачену самовідданість в ім'я його порятунку. Аріф Гулієв підкреслив, що понад третину століття державного будівництва, економічного відродження, політичного життя в сучасному Азербайджані тісно пов’язані з ім'ям Гейдара Алієва.

Із вітальним словом виступила Надзвичайна і Повноважна Посол Азербайджанської Республіки в Україні Ельміра Ахундова. Пані посол зазначила високий рівень презентації, наголосила на вагомій ролі ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України» у проведені даного заходу та висловила особисту подяку директору Інституту,члену-кореспонденту НАН України А.І. Кудряченку за сприяння у просуванні спільних наукових проєктів. Пані посол, яка є також знаним дослідником біографії Гейдара Алієва, відзначила масштаб та обсяг виконаної Аріфом Гулієвим роботи у досліджені видатного президента Азербайджану та побажала автору подальших наукових здобутків. Книга, на думку посла Е. Ахундової, важлива як для пропаганди особистості Гейдара Алієва, так і для історії азербайджано-українських дипломатичних взаємин.

На презентацію книги завітав український політик, голова Адміністрації Президента України (1999-2002 рр.), голова Верховної Ради України (2002-2006 рр., 2008-2012 рр.), дійсний член (академік) Національної академії наук, доктор історичних наук, професор, Литвин Володимир Михайлович. Під час свого виступу, Литвин В.М. поділився спогадами про приватні розмови з Гейдаром Алієвим у 1990-х рр., зміст яких доповнив та посилив образ Гейдара Алієва як батька нації, яким його представив автор у книзі.

Український політичний та громадський діяч, Народний депутат України I, II, III скликань, доктор юридичних наук, професор, дійсний член (академік) Національної Академії правових наук України Костицький Василь Васильович у своєму виступі зазначив, що традиційна система поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову у сучасних реаліях є застарілою. У цьому контексті, він вважає за доцільне надати більшу роль інституту президента у системі державного управління, і приклад Гейдара Алієва в Азербайджані, на його думку, може слугувати успішним практичним проявом такої необхідності.

Під час свого виступу завідувач відділу нових та незалежних країн ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України» Бульвінський Андрій Григорович звернув увагу на те, що попри суттєві відмінності у релігії, культурі, ставленні до влади, між Україною та Азербайджаном простежується тяглість дружніх міждержавних відносин. А.Г. Бульвінський пов’язує це із спільними безпековими загрозами, зокрема, він зазначив, що у різні періоди новітньої історії близько 20 % території Азербайджану та України були під окупацією. Розуміння важливості оборони своєї країни від агресії, на його думку, є фактором який найбільше зближує Україну та Азербайджан.

Доктор соціологічних наук, голова Генеральної дирекції МАРТІС «Золота Фортуна» Акімов Дмитро Ігорович відзначив неоціненний внесок Гейдара Алієва у становлення та розбудову державності в Азербайджані. На основі власного досвіду спілкування з президентом Г. Алієвим та численними контактами з азербайджанськими елітами Д.І. Акімов наголосив на тому, що назва книги – «Отец нации» – цілком відповідає тому образу Гейдара Алієва, який склався про нього в азербайджанського народу.

У ході презентації виступило понад 20 учасників, які обговорили широке коло питань, пов’язаних із діяльністю та спадком Гейдара Алієва. Серед важливих тем, які підіймались, варто виділити наступні: місце лідерства в історії на прикладі президентства Гейдара Алієва; політичні та дипломатичні, наукові зв’язки між Україною та Азербайджаном; допомога азербайджанців під час широкомасштабної війни Росії проти України та ін. Учасники заходу підкреслили у яких складних умовах відбувся прихід до влади Гейдара Алієва: розпад Радянського Союзу, внутрішньополітичний хаос у самому Азербайджані, економічна розруха на початку 1990-х рр., розпал конфлікту з Вірменією. Було наголошено, що повернення Гейдара Алієва у політику не просто визначило подальший вектор розвитку Азербайджану, але і уможливило зберегти незалежність та суверенітет країни.

 

Галерея зображень

Переглянути вбудовану фотогалерею в Інтернеті за адресою:
https://www.ivinas.gov.ua/novini/prezentatsiia-monohrafii-arifa-dzhamil-ohly-huliieva-otets-natsyy.html#sigProId1c452d27b0
Перейти до початку