Першою нашою зупинкою став замок Радомисль, де розташований єдиний в Україні Музей української домашньої ікони і старожитностей “Душа України”. Замок є частиною загальноєвропейського проекту Via Regia, заснованого Радою Європи – для сприяння розвитку культурного обміну і туризму між європейськими країнами. Таким чином, музейний комплекс став ще однією єднальною ланкою входження України у загальноєвропейський культурний простір.
Цей унікальний комплекс був розбудований та почав існувати за ініціативою відомого лікаря і громадського діяча України Ольги Богомолець. Він був побудований протягом пʼяти років з 2007 до 2011 рр., на основі будівлі старовинного млину, побудованого у місті Радомишль у 1902 р. У дванадцяти залах музею зберігається понад 5000 одиниць експонатів з усіх регіонів України. Серед них передусім ікони, предмети старожитностей, деревʼяні скульптури, праски, антикварні люстри, картини і меблі. Родина Богомольців збирала їх протягом тривалого часу на барахолках і дахах, рятуючи від знищення або вивозу за кордон. Замковий комплекс вразив нас своєю чарівністю, чудовими краєвидами та скульптурами.
Незабутнє враження мало відвідування нами майстер-класу з виготовлення паперу за старовинною технологією. Крім величезної колекції ікон та старожитностей на території замку працює єдина в Україні середньовічна фабрика з виготовлення паперу за старовинною технологією XVII століття, яка була заснована з ініціативи архімандрита Києво-Печерської Лаври Єлисея Плетенецького. Є припущення, що цей папір із Коростишева човнами переплавляли безпосередньо до Лаврської друкарні. На наших очах відбувалось чарівне дійство з виготовлення паперу і рідина зі шматочків тканини ставала аркушами паперу.
Далі на нас чекав Коростишів. Спочатку ми скуштували надзвичайно смачний обід у ресторані “Абсолют”, а після цього відвідали парк графа Густафа Олізара та костел Різдва Пресвятої Діви Марії. Старовинна графська родина польського походження Олізарів протягом майже чотирьох століть була господарями Коростишівської землі.
Найбільш відомим з цієї родини був Густав Олізар – видатний політичний та громадський діяч. Він заклав у центрі міста вражаючий палацово-парковий комплекс. На сьогодні від цього комплексу залишились службовий флігель, частина колонади, купальня та приміщення бібліотеки.
І ось, нарешті, третя й остання частина нашого туру – знаменитий Коростишівський каньйон – озеро з чистою водою, яка містить у собі цілющі мінеральні частини, які сприяють лікуванню багатьох хвороб. Треба було бачити з якою насолодою учасники поїздки купалися, плавали у цьому мальовничому водоємі, і з бадьорим настроєм поверталися назад до Києва, відпочилими і готовими до плідної наукової роботи.
Ця екскурсійна подорож по мальовничим містам Житомирщини, ініційована і організована дирекцією і профкомом Інституту, стала заслуженою нагородою для нашого колективу, який у червні гідно пройшов оцінювання установи, здобув найвищі показники і підтвердив, що залишається одним з найбільш кваліфікованих наукових колективів у системі Національної академії наук України.
Голова профкому Інституту
кандидат історичних наук,
доцент Швед В.О.